
Nem vették fel a főiskolára? Így tanulhat ingyen
Hamarosan kiderül: sikerült-e a kiszemelt főiskolára, egyetemre bejutni. Bár minden jelentkező bízik abban, hogy bekerül az áhított főiskolára vagy egyetemre, nem árt, ha van egy B terv is. A TanfolyamOKJ.hu összegyűjtött néhány lehetőséget erre az esetre.
Az idei év felvételi ponthatárait július 26-án, este nyolckor hozzák nyilvánosságra. Azonban akkor sem kell kétségbe esni, ha idén nem vették fel a kiszemelt főiskolára vagy egyetemre, hiszen számos lehetőség van még, ha tanulni szerete.
A legkézenfekvőbb lehetőség a pótfelvételi eljárás, melyre várhatóan augusztus közepéig lehet majd jelentkezni. A pótfelvételire azok jelentkezhetnek, akik a hagyományos felvételi eljárás során semelyik felsőoktatási intézménybe nem kerültek be, vagy egyáltalán nem is jelentkeztek. Akiket a pótfelvételi során felvesznek, szintén szeptemberben kezdhetik meg tanulmányaikat. A pótfelvételiben már csak egyetlen helyre lehet jelentkezni, a felsőoktatási intézmények pedig jellemzően már csak önköltséges formában indított képzésekre vesznek fel jelentkezőket.
Ha a pótfelvételi sem hozza meg a várt eredményt, el lehet kezdeni további pontokat gyűjteni a következő, őszi felvételi időszakra, például szintemelő érettségi vagy nyelvvizsga letételével.
A főiskolai vagy egyetemi továbbtanuláson túl azonban más lehetőségek is vannak, például egy OKJ-s képzés. Az állam 2015 júniusától már két szakma megszerzését biztosítja ingyenesen. Nappali tagozaton 25 éves korig, esti tagozaton korhatár nélkül lehet ingyenesen tanulni. A nappali tagozatosok jogosultak diákigazolványra, családi pótlékra (annak a tanévnek a végéig, amelyben a tanuló betölti a 20. életévét), árvasági ellátásra, egészségbiztosításra. Az esti tagozaton tanulók estis diákigazolványt igényelhetnek.
Két szakma ingyen - korhatár nélkül
Érettségivel szakképesítésenként három tanéven keresztül lehet ingyenesen tanulni. Az OKJ-s képzések nagy része kétéves, így az sem okoz gondot, ha az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) előírt képzési időnél egy tanévvel hosszabb ideig tart megszerezni a bizonyítványt.
Jelentősen lecsökkent azonban azoknak a felnőttoktatási intézményeknek száma, ahol ingyenesen lehet szakmát tanulni, és nem is minden az OKJ-ben szereplő szakma végezhető el államilag támogatott formában, csak fizetős felnőttképzésben. Számos felnőttképző intézmény indít OKJ-s tanfolyamokat, ahol rövidebb idő alatt szerezhetik meg a szakmai végzettséget a jelentkezők, mint az iskolarendszerű képzések során.
„A felnőttképzések nem ingyenesek, nem jár a jelentkezőknek diákigazolvány, de a szervező iskolák számos más előnyt nyújtanak a tanulóknak. Ezek az iskolák igyekeznek alkalmazkodnia munkaerő-piaci kereslethez, és sok esetben partnercégekkel együttműködve segítenek a végzett tanulóknak az elhelyezkedésben. A diákok igényeihez is jobban igazodnak az iskolarendszerű képzésekhez képest, például többféle ütemezésben indulnak tanfolyamok, hogy munka mellett is be tudjanak járni a tanulók. Mivel ezek piaci alapon működő iskolák,így jobb körülmények közt, modernebb eszközökön sajátíthatják el a diákok a választott szakmát.” – nyilatkozta Szabó Andrea, a TanfolyamOKJ.hu munkatársa.
Fontos tudni, hogy az OKJ-s képzéssel nem fogynak az államilag finanszírozott félévek, így ugyanannyi ideig tanulhat majd állami ösztöndíjas formában, mint azok, akik nem szereztek OKJ-s végzettséget. (Ez egyébként fordítva is igaz: ha már van diplomája, akkor is ingyenesen végezhet el két OKJ-s tanfolyamot.) Felsőfokú vagy emelt szintű OKJ-s képzéseket abban az esetben is érdemes elvégezni, ha a későbbiekben egyetemi vagy főiskolai képzésre szeretne jelentkezni, hiszen ha az adott szakirányon tanul tovább, és a szakterületen oktató egyetemek és főiskolák úgy döntenek, az OKJ-s végzettségért 32 többletpont kapható.
Pr7
Forrás: WinterNET Hirdető Kft.