
Csak így lehet kirúgni valakit munkahelyéről
Jogi és anyagi szempontból sem mindegy, hogyan válunk meg munkahelyünktől, ráadásul a főnök sem rúghat ki csak úgy, kedve szerint. Szakértőnk most a legfontosabb felmondási vagy épp elbocsátási tudnivalókra világít rá.
Természetesen, mint minden egyes szerződéses jogviszony esetén a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezéssel bármikor megszüntethetik a munkaviszonyt. A közös megegyezés feltétele, hogy azt írásba kell foglalni, és abból kétséget kizáróan megállapítható kell legyen, a feleknek a munkaviszony megszüntetésére irányuló egybehangzó szándéka és a jogviszony megszűnésének időpontja.
Amennyiben a munkáltató szeretne megválni az alkalmazottjától és megszüntetni a vele való munkakapcsolatot, úgy azt a munkáltató felmondás és az azonnali hatályú felmondás útján tudja megtenni. Ebben az esetben a munkáltatót indokolási kötelezettség terheli.
Fontos tudni, hogy a felmondás indoka kizárólag a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.
A felmondásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie.
A megszüntető jognyilatkozat indokának valóságtartalmát és okszerűségét vita esetén a nyilatkozattevőnek, vagyis a munkáltatónak kell bizonyítania.
A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a várandóság, szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap tartama alatt. A felmondási tilalomba ütköző felmondás jogellenes.
Azonnali hatályú felmondásra akkor van lehetősége a munkáltatónak, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Itt fontos szerepe van az azonnali hatályú felmondás alapjául szolgáló okról való tudomásszerzés időpontjának.
A munkáltató indokolás nélküli azonnali hatályú felmondással csak próbaidő alatt vagy határozott idejű munkaviszony fennállása esetén szüntetheti meg a munkaviszonyt. Ez utóbbi esetben a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy - ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb - a hátralévő időre járó távolléti díjra.
Dr. Koch Beáta európai uniós szakjogászi diplomával és gazdasági mediátori képesítéssel is rendelkezik. Nyolc évet dolgozott a közigazgatásban azelőtt, hogy saját irodát alapított.